HIFU Nedir?

Hifu tedavisi nedir? Eğer cilt germe veya ameliyatsız yüz germe gibi cildin yenilenmesini, toparlanmasını ve gençleşmesini sağlayan uygulamaları araştırdığınızda en etkili, en çok tercih edilen ve en yeni teknolojilerle uygulanan işlem olarak HIFU tedavisi karşınıza çıkacaktır.

HIFU TARİHÇESİ
HIFU tedavisi, yeni bir yöntem olarak bilinse de tarihçesine baktığınız zaman yarım asırdan daha fazla zaman önce bulunan bir uygulamadır. İlk olarak 1940 yıllarında kullanılan yöntem, o dönemin yetersiz teknolojisiyle dahi etkin bir performans sunuyordu. Ancak, gerekli bilgisayar teknolojisi, görüntüleme ve izleme yeteneklerinin bulunmamasından dolayı HIFU ilk günlerinde klinik olarak uygulanamadı. İlerleyen yıllarda ise geliştirilmiş transrektal ultrason görüntüleme ve bilgisayar işleme gücünün ortaya çıkmasıyla değişti.

1950 Yıllarında ise tasarlanan ilk HIFU cihazlarının görüntüsü işe aşağıdaki görselde yer almaktadır. İlk görselde monitör bulunmuyor. Eksikliği farkedilen görüntüleme daha sonra üretilen diğer bir hifu cihazına entegre ediliyor ve ilk görüntüleme özelliği bulunan HIFU cihazı üretilip, tedaviye başlanıyor.
Son 20 yılda ise ultrason alanında sıkı gelişmeler yaşandı ve HIFU tamamen kusursuz bir hale getirilerek cildi optimum derecede iyileştiren bir uygulama halini aldı.

HIFU TEDAVİSİ NEDİR?

Hifu farklı isimlerle de bilinmektedir. Bunların başında fokuslu ultrason geliyor. Her ikisi de aynı uygulamayı işaret eder. HIFU, bir açılımın kısaltılmasıdır. Orjinal olarak “High Intensity Focused Ultrasound” şeklinde bir açılma sahiptir. Türkçe karşılığı ise kısaca fokuslu ulrason olarak bilinir. Tam haliyle “Yüksek Yoğunluklu Fokuslu Ultrason” anlamı taşır. İşlem herhangi bir cerrahi müdahale değildir ve tamamen ameliyatsız şekilde cilt üzerinden uygulanır.

HIFU NASIL BİR ETKİYE SAHİPTİR?
HIFU ne işe yarar ve cilt üzerinde nasıl etki gösterir? Bir çok bölgeye uygulanabilen HIFU, deri altında bulunan dermisi ısıtarak cildin doğal dokusunun yenilenmesini sağlar. Bu sayede kolajen üretimi uyarılmış olur. Yeni oluşan kolajenler sayesinde gerilme sağlanır, cilt daha taze ve genç bir görünüm alır. Uygulama yapıldığı andan itibaren etki göstermekte olup, bu etkinin tam performansına ulaşması için 3-4 ay gibi bir süreye ihtiyaç duyulmaktadır. 3-4 Ay sürenin sonrasında ise değişim daha net farkedilir duruma gelmektedir.

HIFU TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Etkisi kadar uygulanış biçimi de fazlaca merak edilen Hifu tedavisi öncesinde ilgili bölgenin temizlenmesi gerekmektedir. Eğer yüz bölgesine uygulanacaksa yüzeydeki makyaj ve krem temizlenir. Ardından uygulama yapılacak bölge için bir haritalandırma yapılır. Devamında, yüzeyde daha iyi çalışılabilmesi ve yüzeye zarar verilmemesi adına özel jel sürülür. HIFU için farklı derinliklere ulaşabilen farklı başlıklar bulunmaktadır. Uygun derinliğe sahip başlık seçilerek cilt üzerinde işleme başlanır. Uygulamanın nasıl yapıldığına dair daha detaylı bilgiyi okumak için HIFU nasıl yapılır? başlıklı sayfaya geçiş yapabilirsiniz.

HIFU TEDAVİSİ ACILI BİR UYGULAMA MI?
Bu durum kişilerin acı eşiğine göre değişiklik gösterebilir. Fakat tamamen acısız bir işlem değildir. Bu yüzden hassasiyeti azaltmak ve acıyı en minimum düzeyde hissetmek için lokal olarak anestezi kremleri kullanılmaktadır. Bu sayede acı hissiyatı düşüktür.

HIFU UYGULAMA SÜRESİ
Bir çok çok bölgeye uygulanabilen Hifu, her bölge için farklı süre içerisinde tamamlanır. Eğer dar bir alanda çalışılıyorsa 25-30 dakika aralığında sürmekte olup, daha geniş alanlarda bu süre 1 saati bulabilmektedir.

HIFU HANGİ BÖLGELERE UYGULANIR?
Bir çok bölgede çalışma özelliğine sahip HIFU, bu özelliği sayesinde daha fazla kişiye hitap etmektedir. Genellikle ameliyatsız yüz germe olarak bilinse de vücudun bir çok bölgesine yapılan uygulama ile kişilerin kurtulmak isteyip kurtulamadığı yağlı bölgeler için ya da kalın bilekler için de çözüm üretmektedir. Uygulama alanları, yüz, yanak, boyun, alın, kol, bacak, baldır, kalça, bel çevresi, göbek olarak sıralayabiliriz.

HIFU HANGİ DURUMLARDA TERCİH EDİLİR?
Kırışıklık ve sarkma gibi durumlarda etkili bir tedavi olan HIFU, kaz ayakları, cilt kırışıklıkları, gıdı oluşumu, alındaki çizgiler, çene, yanak, ağız çevresindeki sarkmalar, kol sarkmaları, kalın bacaklar, bel çevresindeki genişlik, göbek bölgesindeki toparlanma gibi durumlarda çözüm üretmektedir.

Oku: Hifu Fiyatı Ne Kadar?
Oku: Hifu Yorumları